Využi zľavový kód CHILLAX20 a získaj 20% zľavu!

Všetci dobre vieme, že 7 až 9 hodín je ideálne rozpätie, ako dlho by mal trvať náš spánok. Máte však toľko šťastia a naozaj vás z postele nič skôr nevytiahne? Pokiaľ cítite, že by to chcelo oddychu o niečo viac, máme šikovnú pomoc. Je ňou poobedný šlofík, ktorý vás môže prekvapiť svojimi pozitívnymi účinkami. Netvrdíme, že si silou mocou treba zdriemnuť, nech ste hocikde. Isteže niektoré okolnosti takýto luxus nedovoľujú, no pokiaľ možnosti máte, neváhajte ani sekundu. Vďaka zdriemnutiu sa budete lepšie sústrediť, čo môže počas nabitého pracovného týždňa či učenia sa na skúšky výrazne pomôcť.

Dobrá správa pre leňochov – vedecký výskum ukázal, že krátky popoludňajší spánok môže znížiť riziko fatálnych srdcových problémov, najmä u mužov. Výskumníci monitorovali 23 681 zdravých Grékov v priemere šesť rokov. Tí, ktorí si aspoň 3x do týždňa zhruba na polhodinu zdriemli po obede mali o 37 percent menšiu šancu zomrieť na infarkt než tí, ktorí nespali. V sledovanej skupine boli najmä päťdesiatnici, pričom zistený trend sa viac prejavil u pracujúcich mužov.

Ako dlho by mal šlofík trvať?                                                                                                                                                                             Výskum Californskej univerzity dokázal, že ľudia, ktorí si okolo druhej poobede aspoň hodinu pospali, mali lepšie výkony v cvičných testoch ako tí, ktorí oddych nemali. Ak ste totiž ospalí či unavení, myseľ sa nedokáže dobre sústrediť a pamäť nepracuje naplno. Pomôcť vie šlofík, ktorý by mal trvať od 20 do 90 minút. Možno ste už zachytili, že ľudia s nedostatkom spánku sú náchylnejší na srdcové ochorenia. Čiže obrazne povedané – šlofík je Vaše kardio :). Tí, ktorí pravidelne spávajú aspoň 7 hodín, sa až tak obávať nemusia, no pod 7 hodín sa riziko zvyšuje. Záchranou je opäť šlofík, ktorý vynahradzuje nočný deficit a jeho negatívne pôsobenie. Oddych v dĺžke 45 až 60 minút znižuje riziko srdcových ochorení, čo je dôvodom číslo dva, prečo si ísť aj dnes na chvíľu ľahnúť.

Kedy si zdriemnuť?
Pozor však na to, aby ste čaru šlofíka neprepadli v zlú dobu. Len si uvedomte, kedy mávajú niektoré národy siestu – ide o čas medzi druhou a štvrtou, čo je ideál. Po prebudení sa máte dostatok síl a koncentrácie, aby ste stihli všetky povinnosti, ktoré potrebujete a aby ste si opäť v noci naplno vychutnali potrebný oddych. Ak si totiž zdriemnete po piatej hodine večernej, prípadne až po šiestej, režim tela sa posúva a vy môžete narušiť svoje nočné „potreby”. Vydržte už tých pár hodín a uložte sa až na nočný spánok.

„Keď ste spánkovo deprimovaný, má to zlý vplyv na vašu náladu, koncentráciu, zdravie a imunitný systém,“ vysvetľuje Rajkumar Dasgupta z University of South Carolina. Ľuďom s deficitom spánku by práve mohol pomôcť spánok popoludní.

Po krátkom spánku sú ľudia kreatívni, majú lepšiu pamäť a lepšie sa učia. Znižuje tiež pravdepodobnosť vzniku chyby a spôsobenia nehody. Niektoré spoločnosti, ako napríklad Google alebo Uber, tiež podporujú krátky spánok.

Ideálne na šlofíka sú aj naše hojdacie kreslá čo poviete? 🙂

 

Výskumníci tvrdia, že spánok môže pomôcť srdcu znížiť stres, na ktorého vzniku sa väčšinou podieľa práca. Dr. Dimitrios Trichopoulos, autor štúdie a výskumník Hardvardskej univerzity uviedol, že rovnaký trend pravdepodobne prebieha i u žien, táto hypotéza však nie je potvrdená, pretože počas výskumu ich nezomrel dostatočný počet. Srdcové problémy boli príčinou smrti 48 žien zo sledovanej vzorky, v porovnaní s 85 zosnulými mužmi.

Poobedňajšia siesta je súčasťou mnohých kultúr, najmä tých v teplejších podnebiach. Relatívne malý výskyt srdcových problémov v oblasti Stredomoria sa všeobecne pripisuje tamojším stravovacím návykom, zahŕňajúcim mnoho ovocia, zeleniny, fazúľ a olivového oleja. Výskum sa snažil zistiť, či sa na tomto stave nepodieľa aj poobedňajší odpočinok. “Moja rada je – pokiaľ si môžete zdriemnuť, urobte tak. Keď máte v kancelárií nejakú pohovku a máte čas dožičiť si chvíľku odpočinku – neváhajte,” povedal Dr. Trichopoulos.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *